Zbuduj zespół, z którego będziesz dumny

6 sposobów na budowanie autentycznego przywództwa

Niezależnie od tego czy rozwijasz własny biznes, budujesz sieć sprzedaży czy po prostu starasz się być lepszym w tym co robisz, możesz o wiele łatwiej osiągnąć swoje cele, jeżeli stoi za Tobą zespół ludzi.

Jako lider wywierasz na ludzi wpływ. Gdy wychodzisz z pokoju ludzie mogą poczuć się więksi lub mniejsi. Poprzez swoje działania tworzysz atmosferę, która decyduje czy członkowie Twojego zespołu dadzą z siebie to co najlepsze.

More...

Najlepsze zespoły to takie,gdzie ludzie traktowani są jak wolontariusze.

Wszystko zaczyna się od Ciebie.

Jeżeli chcesz, aby członkowie Twojego zespołu dali z siebie to co najlepsze musisz dotrzeć do ich serc. Nie możesz tego wyegzekwować przy pomocy zakresu obowiązków. Nie zrobisz tego przy pomocy systemu kar. Nie jesteś w stanie sprawić, aby ktoś wkładał w to co robi całe swoje serce, przy pomocy premii finansowych.

Musisz na to zapracować.

Wszystko sprowadza się do tego, jak traktujesz ludzi z Twojego zespołu.

- Czy traktujesz ich jako partnerów?

- Czy może widzisz ich jedynie jako podwładnych?

Jak reagujesz na błędy, które popełniają członkowie Twojego zespołu.

- Czy jest to dla Ciebie okazja do wylania wiadra krytyki?

- Czy może traktujesz błędy jako element nauki i szansę dalszego rozwoju Twoich ludzi?

To bardzo ważne pytania, ponieważ człowiek jest istotą emocjonalną. Ludzie nie będą pamiętać o czym z Tobą rozmawiali, ale zapamiętają doskonale jak się czuli podczas kontaktu z Tobą.

Gdybyś miał określić przy pomocy jednego słowa stan w jakim najczęściej znajduje się członek Twojego zespołu po rozmowie z Tobą, to co by to było:

- Podekscytowanie czy obojętność?

- Przypływ energii czy znużenie?

- Pewność siebie czy deprymacja?

Zbuduj mistrzowski zespół

Pieniądze motywują ludzi tyko do pewnego poziomu. Aby stworzyć zespół, z którego będziesz dumny, musisz dostrzegać w ludziach ich ukryty potencjał. Musisz zachęcać ich do rozwoju i stawiania kolejnych kroków w obszarach dla nich zupełnie nowych.

Mistrzowski zespół powstanie, gdy jesteś w stanie wyciągać ludzi poza ich strefę komfortu. Gdy zachęcasz Twoich partnerów, aby każdego dnia stawali się lepsi i przełamywali swoje wewnętrzne blokady.

Odkryłem, że istnieje co najmniej 6 sposobów na budowanie autentycznego przywództwa:

1. Już na wstępie zakładaj, że Twoi partnerzy są mądrzy, inteligentni i ciężko pracują.

To w jaki sposób mówisz i myślisz o członkach swojego zespołu, gdy nikogo nie ma w pobliżu świadczy najlepiej o Twoim podejściu. Czy to co mówisz i myślisz jest tożsame? Czy Twoje oficjalne opinie o ludziach z Twojego zespołu są takie same jak opinie, które wyrażasz przy zamkniętych drzwiach?

2. Wsłuchuj się w to co mówią inni i zadawaj pytania.

W naszym hałaśliwym świecie, mamy wokół wielu ludzi, którzy chcą zwrócić na siebie uwagę. Wielką rzadkością są osoby umiejące słuchać i jednocześnie słyszeć. Umiejętność aktywnego słuchania i zadawania pytań, zachęcających do szerszego omówienia poruszanych tematów, da Ci dostęp do pragnień, strachów i motywacji członków zespołu. Odnajdziesz to klucz do inspirowania i bycia mentorem dla członków Twojego Teamu.

3. Zauważaj i doceniaj poświęcenie oraz pracę jaką wykonuje Twój zespół.

Pragnienie bycia zauważonym i docenionym jest głęboką potrzebą każdego człowieka. Może warto stać się detektorem dobrze wykonanej pracy i zacząć zwracać uwagę na mniejsze i większe osiągnięcia ludzi z Twojego otoczenia. Nic tak nie buduje człowieka, jak dostrzeżenie i docenienie tego co robi.

4. Wyrażaj uznanie dla wysiłków i rezultatów, jakie uzyskuje każdy członek Twojego Teamu.

Gdy udzielasz informacji zwrotnej lub chcesz wpłynąć na zmianę zachowania, to rozmawiaj w cztery oczy. Gdy chwalisz i doceniasz rób to publicznie. Nie wolno tego jednak nadużywać. Wyrażaj uznanie tylko wtedy, gdy ktoś naprawdę na nie zasługuje.

5. Przypominaj dlaczego to co robią ma znaczenie i jaki jest główny cel działań całego zespołu.

Gdy przychodzi sztorm, to tym co utrzymuje zespół w całości jest wspólna wizja. Łatwiej jest utrzymać koncentrację uwagi, gdy czujemy, że to co robimy jest częścią czegoś większego. To tak jak w tej historii: Dziennikarz podchodzi kolejno do trzech robotników pracujących przy tej samej budowie i każdemu z nich zadaje to samo pytanie: "Co robisz?". Pierwszy odpowiada - "muruję". Drugi, odpowiadając na to samo pytanie stwierdza - "stawiam ścianę". Z kolei trzeci - z błyskiem w oku krzyczy - "Buduję katedrę!".

6. Wyznaczaj zadania, które wymagają delikatnego "rozciągnięcia" obecnych możliwości i umiejętności danej osoby.

Człowiek rozwija się, gdy znajduje się poza własną strefą komfortu. Gdy wkraczamy na nieznane obszary i próbujemy czegoś nowego, nasz mózg zaczyna pracować na 100% swoich możliwości. Rutyna zabija kreatywność i inicjatywę.

Dlatego jeżeli chcesz, aby członkowie Twojego zespołu rośli i rozwijali się, podnoś im poprzeczkę. Wierz w nich i zachęcaj, aby dawali z siebie to co najlepsze.

Jako lider masz o wiele większą siłę oddziaływania niż Ci się wydaje. Budowanie zespołu, z którego będziesz dumny zaczyna się od Ciebie. Następnym razem, gdy wejdziesz na spotkanie, zastanów się "Jak bym chciał, aby czuli się ludzie po tym spotkaniu". To bardzo pomaga, dlatego zawsze warto mieć to pytanie przed oczami.


Pytanie:
Przypomnij sobie ostatnie świetne spotkanie, w którym brałeś udział. Co spowodowało, że czułeś się naładowany pozytywną energią? Jak wpłynęło to na Twoje działania i Twoją postawę? Podziel się swoją odpowiedzią w komentarzu poniżej.

Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy, które są złośliwe, ofensywne lub niezwiązane z tematem.
Więcej informacji w Polityce Komentarzy.

 • Jeśli bym miał to określić od strony zespołu to ważnym jest w zgranie grupowe tzn.świadomość celu dla wszystkich do którego się dąży, Lider w takim układzie jest szefem czyli prowadzącym , naturalnie wywiera wpływ , bo to on jest motorem działania .ale należy pamiętać , że to są naczynia połączone, bo z kolei lider bez ludzi nie znaczy dużo.W takim układzie więc ważne są relacje wzajemne,Jak układa się współpraca i to nie dotyczy tylko kwestii formalnych , czyli działania , lecz także zwyczajnych stosunków między ludzkich.Zbudowanie zespołu nie jest sprawą łatwą, wymaga czasu, prób, sprawdzania się jak to funkcjonuje w praktyce.Dla mnie istotnym jest wsparcie , pomoc , kwestie zaufania.Mówienie sobie prosto w oczy.Temat jest bardzo szeroki bo jeśli patrzeć od strony Lidera to wiąże się nie tylko tak jak w przypadku działania w strukturze planu markentigowego , że buduje się strukturę , odnogi.Bardzo ważna psychologia sukcesu , jak to jest prowadzone . czy są szkolenia, jak tworzy się ta świadomość na całość że później możemy mówić :funkconuje ten zespół jeden za wszystkich i wszyscy za jednego.Stanowi zwartość, potrafi przezwyciężać kryzysy i podołać większym wyzwaniom..Panie Pawle bardzo dobry artykuł i rzeczowy, kompetentny, uczy innych o problematyce budowania zespołu.Pozdrawiam.

 • Leszek Radwan

  Witaj.
  Powiem tak: nie mnie oceniać czy jest to dobry artykuł, bo nie jestem osobą do tego uprawnioną i nie wiem czy takowa istnieje, ale jedno wiem: do mnie trafiasz i wiedz, że wszystkie rady, które są u Ciebie w artykułach staram się wprowadzać i stosować przy budowaniu biznesu. Również z powyższego wiele zaczerpnę.
  Ja obecnie jestem w trakcie szukania osób z którymi stworzymy zespół i będziemy pracować. Mam grupę sprzedażową, ale to nie jest mój szczyt marzeń i nie o to mi chodzi. Ale wytrwam i znajdę!
  Wg mnie wszystkie te rzeczy i wartości, którymi cechują się Liderzy są do wypracowania. Mam tylko nadzieję, że oni wytrwają, bo ich przykład jest jedyną rzeczą za którą mogą pójść inni tj.: postawa, osiągnięcia, sukcesy, kompetencja itd. Ludzie po prostu muszą sami chcieć osiągnąć to co Liderzy już osiągnęli! Wówczas są dla nich cele i cała reszta do nauki. Ja twierdzę, że czekają nas jeszcze lata, aby ludzie (czy młodzi czy starsi) przekonali się do MLM-u i tego o co tu naprawdę chodzi i zachcieli mieć tak samo fantastyczne życie!
  Na koniec zapewnienie: drukuję sobie ten artykuł i jak tylko pojawią się osoby do zespołu to wg Twoich wskazówek będziemy go tworzyć i prowadzić.
  Pozdrawiam