Czy możesz pokonać w sobie strach przed odmową? Jak sprawić aby emocje pracowały na twoją korzyść? Pokonaj bierność i zacznij realizować w końcu swoje marzenia!

Czy możesz pokonać w sobie strach przed odmową? Jak sprawić aby emocje pracowały na twoją korzyść? Pokonaj bierność i zacznij realizować w końcu swoje marzenia!

Co powoduje, że ludzie utalentowani i bardzo inteligentni często nie radzą sobie w biznesie? Dlaczego pewne emocje potrafią zablokować naszą kreatywność?

odmowa.001 - Paweł Lenar Blog

Jaki jest złoty klucz do bram prowadzących do świata Twoich prawdziwych możliwości oraz wspaniałych osiągnięć?

W ciągu ostatnich kilku lat bardzo dużo pracuję z ludźmi. Niemal każdego dnia poznaję nowe osoby i prowadzę miesięcznie dziesiątki indywidualnych rozmów.0a21f229 b309 4962 ad72 54e04eb46100 - Paweł Lenar BlogObserwuję ludzi, którzy bardzo szybko się rozwijają i z wielkim impetem posuwają się naprzód pod względem biznesowym.

Z drugiej strony spotykam wielką grupę osób, które z pewnych względów nie mogą wystartować. Pomimo szczerych chęci ich start przypomina próbę rozpoczęcia jazdy samochodem z zaciągniętym hamulcem ręcznym. Pewna potężna siła po prostu ściąga ich w dół.

Okazuje się, że ta siła ma podłoże emocjonalne. To strach. Strach przed odmową. Najpotężniejszym hamulcem rozwoju oraz głównym powodem pozostawania we własnej ?bezpiecznej? strefie komfortu jest właśnie obawa przed odrzuceniem.

Ten strach przed odrzuceniem przez kogoś naszej propozycji ma naprawdę ?wielkie oczy?. Już sama myśl albo wyobrażenie sytuacji, gdy nasz potencjalny partner biznesowy mówi NIE, wywołuje stres i te wszystkie nieprzyjemne towarzyszące mu objawy.

Strach przed odmową oznacza również strach przez frustracją oraz rozczarowaniem. Powoduje obawę związaną z tym, że ucierpi nasze ego. Jako dzieci nie mamy w sobie ukształtowanego w sposób naturalny strachu przed odrzuceniem czy odmową. Ta emocja rozwija się w nas dopiero w wyniku procesu wychowania.

Dobrze wiem czym jest strach przed odmową, ponieważ sam wielokrotnie go doświadczałem. Po raz pierwszy poczułem intensywny smak tej emocji podczas studiów na Słowacji. Wraz z moim kolegą Krzysztofem wyjechaliśmy na roczne stypendium w ramach programu wymiany studentów.

Aby dorobić do skromnego grantu, który otrzymaliśmy na wyjazd, postanowiliśmy znaleźć sobie dodatkowe źródło dochodu. Zaproponowano nam pracę w firmie RCA Research. Nasza praca miała polegać na przeprowadzaniu telefonicznych ankiet dotyczących kart kredytowych w Polsce.

Byliśmy z Krzyśkiem bardzo podekscytowani i z zapałem zabraliśmy się do pracy. Biuro znajdowało się na poddaszu biurowca. Po wejściu do biura i zajęciu miejsca przy komputerach i telefonie rozpoczęliśmy swoją pracę. Już po wykonaniu kilku telefonów okazało się, że nie każdy chciał z nami rozmawiać i pojawiły się pierwsze odmowy. Nie było to przyjemne doświadczenie.

Krzysztof, który siedział obok mnie i również wykonywał telefony, odbył kilka rozmów, które naprawdę wyprowadziły go z równowagi. Krzysiek, wychodził na papierosa prawie po każdym telefonie. W tym pierwszym dniu wypalił prawie trzy paczki!

Pomimo początkowych trudności, kontynuowaliśmy swoją pracę. Po upływie tygodnia poświęconego na telefonowanie, zauważyliśmy pewną poprawę. Mianowicie, wzrosła nasza skuteczność w przeprowadzaniu ankiet i jednocześnie uodporniliśmy się na często słyszane w słuchawce telefonu słowo NIE.

Po dwóch tygodniach odpowiedzi odmowne nie robiły na nas żadnego wrażenia. Potrafiliśmy już pracować na luzie i z uśmiechem wychodziliśmy z biura.

Myślę, że to doświadczenie zdobyte dobrych parę lat temu miało na nas obu ogromny pozytywny wpływ. Nauczyliśmy się radzić sobie ze strachem przed odmową. Kolejne telefony traktowaliśmy po prostu jako element pewnej gry.

Doświadczenie nas nauczyło, że aby zrobić dziennie kilka porządnych ankiet, należy jednocześnie po prostu otrzymać kilkanaście odpowiedzi odmownych. Była to po prostu gra liczb – statystyka.

Ten sam strach, który towarzyszył nam w pierwszym dniu pracy w RCA Research dziś widzę w oczach wielu osób, które rozpoczynają rozwijanie swojego biznesu w marketingu sieciowym. To ta sama emocja, która powoduje, że nowa osoba potrzebuje ?jeszcze więcej? informacji, aby zacząć działać.

Pokonanie strachu przed odmową, odrzuceniem czy możliwością porażki to największe wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć w każdym biznesie.

Wiem, że w każdym zakątku naszego kraju spotkać możemy ludzi, którzy gdzieś wewnątrz siebie czują, że ich wielki potencjał oraz prawdziwe możliwości pozostają w uśpieniu. Istnieje duża grupa ludzi, których stać na to, aby każdego dnia dać z siebie znacznie więcej, gdyby tylko znikła ta ?niewidzialna blokada?.

Strach przed odmową wywołuje bierność, sprawia, że nie podejmujemy jakiegokolwiek działania. Strach przed odmową działa paraliżująco i powoduje, że większość ludzi przez niemal całe życie pozostaje w swojej ciasnej ?strefie komfortu? i nie podejmuje tej aktywności, która mogła by pozwolić na zrealizowanie własnych marzeń.

Czy pamiętasz utwór ?Autobiografia? zespołu Perfect? W jednym z wersów tej piosenki możemy usłyszeć:

?…w wyrku na wznak przechlapałem swój czas, najlepszy czas?.

Warto pokonać w sobie pewne negatywne emocje, aby po latach być zadowolonym z własnych osiągnięć. W ostatecznym rozrachunku, po latach bardziej będziemy żałować tego czego nie zrobiliśmy, niż tego co zostało zrobione.

A jak Twoim zdaniem najskuteczniej można poradzić sobie ze strachem przed odmową? Podziel się proszę swoim doświadczeniem.

O Mnie

Paweł Lenar

Jest liderem w branży Marketingu Sieciowego od 12 lat. Zbudowałem organizacje sprzedażowe liczące łącznie ponad 70 000 partnerów w 23 krajach. Jestem laureatem nagrody Polish National Sales Awards dla najlepszego menedżera branży MLM w Polsce, autorem bestsellerowych książek oraz systemów szkoleniowych.

Sekrety pokonywania obiekcji w marketingu sieciowym
kurs
kurs
Logo Webinar

Wpisz poniżej swoje dane, aby bezpłatnie zarezerwować miejsce

Twoje dane są bezpieczne, co potwierdza klauzula RODO [czytaj więcej]

Logo Webinar

Wpisz poniżej swoje dane, aby bezpłatnie zarezerwować miejsce

Twoje dane są bezpieczne, co potwierdza klauzula RODO [czytaj więcej]