Dubaj – czego możemy się od niego nauczyć?

5 Wniosków z podróży do Dubaju

W poniższym tekście napiszę o tym, czego moim zdaniem każdy z nas może nauczyć się od Dubaju. Jeśli jesteś osobą, która lubi wygrywać i realizować swoje ambitne cele, poniższe wskazówki mogą okazać się dla Ciebie pomocne.

More...

1. Realizuj to, co inni uważają za niemożliwe

Ekstremalne temperatury, które latem dochodzą do +50? (w cieniu), suchy piasek, na którym bez nawadniania nie urośnie źdźbło trawy i wysoka wilgotność powietrza, utrudniająca oddychanie. To właśnie w tak trudnym i nieprzystępnym dla człowieka miejscu powstało najszybciej rozwijające się miasto na ziemi.

Dla mnie Dubaj jest fenomenem, ponieważ łączy elementy, których pozornie nie da się połączyć. Po pierwsze jest to miasto, które jest zbudowane na miękkich piaskach pustyni, w jednym z najcieplejszych miejsc na ziemi. Po drugie, niemal na każdym kroku możemy tutaj podziwiać przykłady niesamowicie śmiałych projektów architektonicznych. Po trzecie, jest to miasto, które zostało zbudowane od zera w zaledwie 20 lat.

Burj Al Arab

Początkowo myślałem, że to wszystko jest jedynie zasługą znalezionej tutaj ropy. Jednak chwila zastanowienia wystarczy, aby zauważyć, że na świecie istnieje wiele krajów, które dysponują ogromnymi zasobami ropy, jednak nie rozwijają się tak jak Dubaj. Dowiedziałem się, że obecnie dochody Dubaju z ropy naftowej stanowią tylko kilka procent ogólnych przychodów. Z pewnością wizyta w kraju ?Tysiąca możliwości? inspiruje do podejmowania śmiałych działań i zachęca, aby realizować to, co inni uważają za niemożliwe.

2. Bądź innowacyjny i ?najlepszy na świecie?

Słowo innowacja jest w Polsce słowem mocno nadużywanym ze względu na pieniądze, które są rozdawane w ramach projektów unijnych. Słowem ?kluczem? do tych pieniędzy jest właśnie ?innowacyjność?. Patrząc na Dubaj, możemy mówić o ?prawdziwych innowacjach?. One właśnie w odróżnieniu od ?nowinek? są czymś co zmienia kierunek rozwoju branży, zmienia sposób patrzenia na pewne sprawy. W Dubaju możemy zobaczyć wiele wspaniałych przykładów takiego podejścia. Najwyższy budynek świata ?Burj Khalifa", gdzie ze 124 piętra rozciąga się niesamowity widok na całe miasto.

Burj Khalifa
Widok

Stok narciarski, gdzie możemy jeździć na nartach lub na desce w temperaturze -4?, podczas gdy na zewnątrz jest nawet +50?

Największe na świecie akwarium, zaprojektowane na ponad 33 tysiące ryb i innych morskich zwierząt, w tym ponad 400 rekinów.

akwarium dubaj

Najwspanialsze na świecie fontanny, które ?tańczą? w rytm muzyki. Kompleks fontann położony jest na 30 hektarowej powierzchni i strzela wodą na wysokość 150 metrów.

metro dubaj

To tylko kilka przykładów innowacji. Im lepiej poznajemy Dubaj tym bardziej mogą poszerzać się nasze granice dotyczące tego co jest możliwe do osiągnięcia.

Co ciekawe, z jednej strony panuje tutaj w wielu aspektach bardzo duża tolerancja, a z drugiej strony pewne sztywne zasady. Zero tolerancji dla zachowań agresywnych. Bardzo niska przestępczość. Funkcjonowanie związków zawodowych jest nielegalne. Bezdomność i żebranie są nielegalne.

Nie ma tutaj podatku VAT, podatku dochodowego oraz podatku od nieruchomości. Cena benzyny to około 1,40 zł za litr. Średnio o połowę niższe są ceny samochodów, elektroniki i markowych ubrań w stosunku do polskich cen. Kierowca taksówki powiedział mi, że można tutaj kupić trzy letnie Lamborghini za około 90 000 złotych.

4. Miej pozytywny stosunek do pieniędzy

Kiedy wybierałem pieniądze z bankomatu, moją uwagę zwróciła ciekawa reklama, znajdująca się na urządzeniu. (pieniądze są darem, ambicja nadaje im sens).

bankomat dubaj

Nieco później dowiedziałem się, że faktycznie podejście do pieniędzy jest tutaj bardzo pozytywne. Są one traktowane jako środek do realizacji marzeń, wizji i ambicji.

Zdecydowanie mogę stwierdzić, że Dubaj dostarcza wielu inspiracji, które można wykorzystać w swojej pracy.

Pawel

5. Bądź tolerancyjny, ale miej swoje zasady.

Dubaj jest miastem w którym tyko 10% to rdzenni mieszkańcy. Jest to miasto, które stanowi bogatą mieszankę różnych nacji, jednak jest bardzo mocno zakorzenione w kulturze arabskiej.

Ciekawostka na koniec

Pewnego wieczoru zaobserwowałem niewielką stłuczkę, w której zderzyły się dwa samochody osobowe. Przetarłem oczy ze zdziwienia gdy po upływie krótkiego czasu na miejsce zdarzenia przyjechały dwa policyjne radiowozy - Bentley Flying Spur i Audi R8.


Zastrzegam sobie prawo do usuwania komentarzy, które są złośliwe, ofensywne lub niezwiązane z tematem.
Więcej informacji w Polityce Komentarzy.

  • Bądź innowacyjny ale także samoświadomy..To fakt że to inne miejsce na Ziemi…czytałem o pracy robotników a mój znajomy wyciągał brata tam z długów…więc uroki są różne, z tym że to fakt i się zgadzam…jeśli mamy w sobie upór i konsekwencję działania ..sukces zbudujemy..